Seres: Charlottesville weimari tanulságai
A világ legfontosabb liberális demokráciáját időnként két szélsőséges, fanatikus erő ejti túszul. Vélemény.
A világ legfontosabb liberális demokráciáját időnként két szélsőséges, fanatikus erő ejti túszul. Vélemény.
Már az elnök ipari tanácsadó testületének ötödik tagja jelentette be, hogy lemond pozíciójáról, mert Trump helytelenül kommunikál a charlottesville-i erőszak ügyében. Most egy nagy hatalmú szakszervezeti vezetőnél tette be a kaput, hogy Trump ismét az ellentüntetőket (is) hibáztatta.
"Az egyik oldal rossz, a másik oldal szintén nagyon erőszakos volt, szemernyi kétségem sincs efelől" - mondta Donald Trump, visszatérve ezzel a virginiai eseményekről szóló eredeti, sokat kritizált álláspontjához.
A kínai kereskedelmi minisztérium közelebbről meg nem határozott válaszlépéseket jelentett be kedden arra az esetre, ha az Egyesült Államok ártana a gazdasági kapcsolatoknak, miután Donald Trump amerikai elnök jegyzéket írt alá a szabadalmi jogot érintő kínai gyakorlat kivizsgálásáról.
A "minden oldalon meglévő erőszakról" szóló, relativizáló nyilatkozat után az amerikai elnök megnevezte a charlottesville-i erőszak felelőseit és elítélte a rasszizmust.
Nem tagja többé Donald Trump ipari tanácsának a Merck gyógyszeripari cég vezérigazgatója, Kenneth Frazier. A cégvezető szerint az Egyesült Államok vezetőinek világosan el kell ítélniük a gyűlölet, a bigottság és a magukat felsőbbrendűnek tartók megnyilvánulásait.
Többet várt az elnöktől, akit tavaly a kampányban támogatott.
Az előző amerikai elnök több empátiával reagált a történtekre, mint a jelenlegi.
A Fehér Ház szóvivője állítja, hogy az amerikai elnök nem végzett félmunkát, amikor elítélte a charlottesville-i erőszak felelőseit.
A virginai városban egy halottja és harminc sérültje van a zavargásoknak. Az állam kormányzója annyit üzent a fehér felsőbbrendűséget hirdető tüntetőknek, hogy menjenek haza. Trump elnök csak általában ítélte el az erőszakot.
Észak-Koreáról tárgyalt telefonon a kínai és az amerikai elnök
Látszólag újabb szakaszba lépett az Észak-Korea és az Egyesült Államok közötti szócsata. Donald Trump egyre durvább válaszlépéseket lebegtet, ha az észak-koreai vezetés nem hagy fel atomprogramjával, Kim Dzsong Un pedig már az amerikai területek (helyesebben Guam) elleni megelőző csapás gondolatával is eljátszott. A világ pedig azt találgatja, mennyire kell komolyan venni a két, nagyotmondásáról is jól ismert államfőt, Kimet és Trumpot. Ugrósdy Márton, a Külügyi- és Külgazdasági Intézet kutatójának írása.
Ha igaz az AP hírügynökség értesülése, az Egyesült Államok és Észak-Korea még diplomáciai úton rendezheti a viszonyát, bár a két ország vezetőjének üzengetése az utóbbi napokban eldurvult.
Dilinyós, komolytalan - ilyen jelzőket kap Gorka Sebsetyén, Trump elnök tanácsadója, de megkapja a magáét a "harmad- vagy negyedrangú" Covinus Egyetem is. Orbán Viktornak is jut egy oldalvágás.
Az internet népe még ebben az úgynevezett feszült világpolitikai helyzetben sem veszíti el a humorérzékét. Mutatjuk a hajcserés támadást.
Donald Trump amerikai elnök a hírek szerint éppen nyaral, de a Twittert azért használja. Pénteken újra Észak-Korea ügyében üzent, elég súlyosat.
Az amerikai elnök nyaral, de rövid sajtótájékoztatót tartott, ahol azt mondta, nem beszélnek megelőző csapásmérésről Észak-Koreára.
Guam szigetének megtámadásával fenyegetőzik Észak-Korea. A sziget amerikai terület, és a térség legfontosabb haditengerészeti támaszpontja, ám ennek ellenére megtámadása esetén nem lépne életbe a NATO-szerződés ötödik cikkelye, amely a szövetségesek mozgósítását vonná maga után.
De merre járhat vajon Orbán Viktor?